Mayıs 05 2009

11 Organik Arama Motoru Optimizasyonu Gözlemi

• Arama motoru optimizasyonu’nun TEK amacı, sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak, ve bunun sonucunda siteye DAHA ÇOK TRAFİK çekmektir.

• Arama motoru optimizasyonu’nun başarısı, sadece hangi kelimenin kaçıncı sırada çıktığına bakarak DEĞERLENDİRİLMEZ. Sıralama bilgileri sadece bir göstergedir, esas bakılması gereken TOPLAM olarak arama motorlarından siteye gelen trafiktir.

• Arama motoru optimizasyonu, sürekli yapılması gereken bir işlemdir. (A process not a project).

• Başarı değerlendirmesi için rakip analizi (competitive analysis) yapılabilir ve rakiplere göre kendi başarı oranınız belirlenebilir.

• Bu demektir ki, arama motoru optimizasyonu’nda başarı TRAFİK ANALİZİ ve RAKİP ANALİZİ yaparak en doğru şekilde değerlendirilebilir.

• Arama motorları için hazırlanan kelime listeleri ne kadar uğraş verilse de limitli olacaktır. Örneğin bir projede kullandığımız liste yaklaşik 50 kelimedir, fakat o siteye SEO sayesinde Google’dan Nisan 2009 ayında tam 12,936 anahtar kelime üzerinden trafik gelmiştir.

• Hiçbir site, hiçbir zaman her istediği kelime için 1 numara olamaz. Doğru beklentilerle yola çıkmak daha başarılı ve sağlıklı sonuçların alınmasına yol açacaktır.

• Hedeflenen anahtar kelime sayısı arttıkça ve o kelimeler için spesifik çalışmalar yapıldıkça, diğer kelimeler üzerinde genel olarak NEGATİF bir etki oluşma ihtimali artar. Bunun nedeni her eklenen yeni anahtar kelime ile, arama motorlarının sitelere atadığı “konu konsantrasyonu” ve PageRank değerinin DILUTE (seyreltmek) olmasıdır. Bu yüzden gereksiz kelimeler için çalışma yapmak, daha önemli kelimelerin başarısını ters yönde etkileyebilir.

• Sadece birkaç kelime üzerinde yapılan bir çalışmanın vereceği sonuçlar, çok fazla kelime kullanılarak yapılan çalışmalardan farklı sonuçlar doğuracaktır. Sadece bir kelime için 1ci sıraya yükselmek için çalışma yapmak mümkündür, ancak 20 kelimenin 20’si için de 1ci sıraya yükselmek genel anlamda İMKANSIZA YAKINDIR.

• Arama motoru optimizasyonu projelerinde yapılan değişikliklerin etkilerini tam olarak görmek için, mevcut siteler üzerinde yapılan HER değişiklikten sonra yaklaşık 3 hafta beklemek ve daha sonra değerlendirme yapmak gerekir. Bu süre, henüz Google’ın Sandbox’undan çıkmamış, yeterince PageRank değeri toplamamış yepyeni siteler için çok daha uzun, 2 - 3 ay civarındadır. Daha erken yapılan değerlendirmeler ‘prematüre’ olma riski ile karşılaşır.

• Arama motorlarında sonuçlar DEVAMLI olarak değişecektir. Bunu önlemek mümkün degildir. Bunun nedenleri başlıca aşağıdakilerdir:

1) Google ve diğer arama motorlarının algoritmalarındaki değişiklikler.
2) Diğer sitelerin yaptığı değişiklikler.
3) Arama motorlarının yeni taramalarının sonuçlara yansıması
4) Kendi siteniz üzerinde yaptığınız değişikler.

Yukarıda görüldüğü gibi, aslında arama motoru optimizasyonu yaparken toplam 4 etkenden sadece 1 tanesi sizin kontrolünüz altındadır. Bu yüzden kontrolünüz altında olmayan 3 ektenin hangi etkileri yarattığını devamlı takip edip anlamanız, genel anlamda başarılı olmanız için son derece önemlidir.

Kasım 02 2008

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için Bedava Araçlar

Etiket :

SEO, ya da Türkçe ismiyle arama motoru optimizasyonu yaparken birçok farklı bilgiye ihtiyacınız olabiliyor, ve bu bilgileri toplarlamak çok zaman alabiliyor ya da zor olabiliyor. İhtiçlarınız doğrultusunda, özellikle Türkçe araçları çoğu zaman internette bulmak mümkün değil. Bu yüzden herkesin rahatça kullanabileceği bir Arama Motoru Araçları sitesi hazırladık ve bu sitede bedava olarak onlarca aracı sizin için derledik.

Umarız Türkiye’de SEO ile uğraşan herkes için yararlı bir kaynak olur: http://arama.motoru.net

Haziran 13 2008

Türkiye’de ki En Popüler 3 Arama Motoru Optimizasyonu Sorunu

Etiket : ,

Bu yazıda Türkiye’de arama motoru optimizasyonu ile ilgili çok dikkat edilmesi gereken 3 konuyu ele alıyorum. Bu teknikler bir hayli yayılmış durumda ve ancak doğru bilgilerin birçok kaynak tarafından açıklanması ile durdululabilir.

  1. Google Kontörü - Google şirketi, Adwords diye isimlendirilen reklam sistemi icin “kontör paketi” satmaz. Kontör kelimesine alışmış milletimiz tabii ki kolayca bunun varlığına inanabilir. Google kontorü esas olarak, Google’in kendi bünyesinde Adwords vasıtası ile sattığı reklam fiyatlarına kendi kar marjlarını ekleyip başkalarına satılan bir üründür. Bu şekilde hizmet veren sirketlerle calismadan once kendinizi bilgilendirmenizi umuyoruz. Şunu da eklemek gerekir ki, arama motoru optimizasyonu, Google’daki bedava (organik) sonuçlarda yükselmek için yapılır ve sağ taraftaki paralı reklamlarla hiçbir ilgisi yoktur. Buna rağmen para ile Google daki reklamlarda yer almak istiyorsanız, Google Kontorü satın almak yerine, Adwords.google.com sitesinden üye olup, kendi reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Ya da, bu iş için her ay sabit bir ücret isteyen bir şirket ile calışmanız daha verimli olabilir. Harcamanız üzerinden bir yüzde isteyen şirketlerden de uzak durun, cünkü onlar sizin ne kadar paranızı harcarlarsa, o kadar para kazanacakları için aldatılma riskiniz o kadar yüksek olur.
  2. Arama Motorlarına Kayıt - Türkiye’de birçok sayıda site, arama motorlarına kayıt hizmeti vermektedir. Örneğin, Türkiye’nin en büyük e-ticaret ve sunucu barındırma sitesi, sitenizi tam milyonlarca arama motoruna küçük bir ucret karşılığında kayıt ettiğini söylüyor. Hatta diyor ki, eğer bu işi kendi başınıza yapmaya kalkarsanız tanesi 2 dakikadan 1.600 gün alır! İlk olarak, bu listenin içinde Afrika’dan tutunda Çin’e kadar gereksiz yüzlerce site var ki, zaten Türkçe olduğunu farzettiğim siteniz için uygun olması mümkün değil. Ama esas konu, Türkiye’de ki arama motoru trafiğinin 95%‘a yakın bir miktarının direkt Google’dan gelmesidir. Yani, sadece Google’da sitenizin endekslenmiş olması, bunların hepsinden çok daha yararlı olacaktır. Bununla da kalmadı, prensip olarak Google’a kayıt olmanıza gerek yoktur. Google sizin sitenizi otomatik olarak başka sitelerdeki linkleri izleyerek bulacaktır ve bedava olarak endeksine ekleyecektir. Sitenizin Google’daki durumunu öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp adresinizi yazmanız yeterli olacaktır: https://www.google.com/webmasters/tools/sitestatus Eğer ciddi olarak sitenizin Google tarafindan ne zaman ve nasıl endekslendiğini bilmek istiyorsanız, ilk olarak Google Webmaster Tools’da siteniz için bir hesap yaratın, ve XML formatında site haritanızı yükleyin: http://www.google.com/webmasters/start/ Bu sistem size siteniz hakkında çok değerli bilgiler verecektir. Kanımızca, sitenizi milyonlarca arama motoruna kayıt etmek için para harcamak yerine, en önemli birkaç arama motoruna bedava ekletip, daha sonra sitenizin trafiğini detaylı bir şekilde incelemeniz çok daha faydalı olacaktır.
  3. PageRank Yükselticiler - Son konumuz birçok yerde görebileceğiniz, ve sitenize eklerseniz sitenizin Google’daki pozisyonunu arttıracağı iddia edilen kod, program, toplist vs gibi şeyler. İlk olarak söyleyelim ki, Google resmi açıklamalarında site sahiplerine bu çeşit şeylerden açıkça uzak durmalarını söylemiştir. Iddialara gore, bazi sirketlerin verdikleri kodlari sitenize koyarsanız, siteniz ücretsiz bir şekilde arama motorularında yükselecek…Bazı diğer sitelerde de bazı Toplistlere üye olup sitenize verdikleri kodu koyarsanız, sitenizin yükseleceği vaadediliyor. Eğer Google’da daha üst sıralarda çıkmanın 3 temel direğinden birinin, sitenize başka sitelerden verilen link sayısının, ve link kalitesinin (çok önemli!) olduğunu düsünürsek (lütfen Arama Motoru Optimizasyonu’nun 3 Temel Direği isimli yazıyı okuyun), sizin kendi sitenizden başka bir siteye link vermenizi sağlayan bir kodu sitenize yerleştirmenin kime yardımı olacağını anlamak çok kolay olur. Kısaca, bu tip kodları kesinlikle sitenize eklemeyin. Başka siteler size link versin, siz onlara sadece yükselmek icin link vermeyin. Sitenizin konusu ile alakalı olan, ve orijinal, faydalı içeriği olan sitelere link verin, onlar da sizin sitenizi beğenip size link versinler. Google, her sitenin link profilini analiz eder. Kim kime nasil link veriyor cok iyi bilir. Bu yuzden, sadece sitenizin konusu ile alakalı olan, güvenilir sitelerle link değişimi yapın, bilinmeyen ve konunuzdan uzak olan sitelere link vermek ya da link değişimi yapmaktan kaçının.

Bir sonraki yazıda, Google PageRank’in tam olarak ne olduğunu, ve sitenizin PageRank’ini yükseltmek için yapabileceğiniz bazı şeyleri anlatacağız. Umarım yukarıdaki bilgileri yararlı bulmuşsunuzdur ve arama motoru optimizasyonu konusunda bilginizini geliştirmenize yardımcı olabilmişizdir…