Haziran 13 2008

Türkiye’de ki En Popüler 3 Arama Motoru Optimizasyonu Sorunu

Etiket : ,

Bu yazıda Türkiye’de arama motoru optimizasyonu ile ilgili çok dikkat edilmesi gereken 3 konuyu ele alıyorum. Bu teknikler bir hayli yayılmış durumda ve ancak doğru bilgilerin birçok kaynak tarafından açıklanması ile durdululabilir.

 1. Google Kontörü - Google şirketi, Adwords diye isimlendirilen reklam sistemi icin “kontör paketi” satmaz. Kontör kelimesine alışmış milletimiz tabii ki kolayca bunun varlığına inanabilir. Google kontorü esas olarak, Google’in kendi bünyesinde Adwords vasıtası ile sattığı reklam fiyatlarına kendi kar marjlarını ekleyip başkalarına satılan bir üründür. Bu şekilde hizmet veren sirketlerle calismadan once kendinizi bilgilendirmenizi umuyoruz. Şunu da eklemek gerekir ki, arama motoru optimizasyonu, Google’daki bedava (organik) sonuçlarda yükselmek için yapılır ve sağ taraftaki paralı reklamlarla hiçbir ilgisi yoktur. Buna rağmen para ile Google daki reklamlarda yer almak istiyorsanız, Google Kontorü satın almak yerine, Adwords.google.com sitesinden üye olup, kendi reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Ya da, bu iş için her ay sabit bir ücret isteyen bir şirket ile calışmanız daha verimli olabilir. Harcamanız üzerinden bir yüzde isteyen şirketlerden de uzak durun, cünkü onlar sizin ne kadar paranızı harcarlarsa, o kadar para kazanacakları için aldatılma riskiniz o kadar yüksek olur.
 2. Arama Motorlarına Kayıt - Türkiye’de birçok sayıda site, arama motorlarına kayıt hizmeti vermektedir. Örneğin, Türkiye’nin en büyük e-ticaret ve sunucu barındırma sitesi, sitenizi tam milyonlarca arama motoruna küçük bir ucret karşılığında kayıt ettiğini söylüyor. Hatta diyor ki, eğer bu işi kendi başınıza yapmaya kalkarsanız tanesi 2 dakikadan 1.600 gün alır! İlk olarak, bu listenin içinde Afrika’dan tutunda Çin’e kadar gereksiz yüzlerce site var ki, zaten Türkçe olduğunu farzettiğim siteniz için uygun olması mümkün değil. Ama esas konu, Türkiye’de ki arama motoru trafiğinin 95%‘a yakın bir miktarının direkt Google’dan gelmesidir. Yani, sadece Google’da sitenizin endekslenmiş olması, bunların hepsinden çok daha yararlı olacaktır. Bununla da kalmadı, prensip olarak Google’a kayıt olmanıza gerek yoktur. Google sizin sitenizi otomatik olarak başka sitelerdeki linkleri izleyerek bulacaktır ve bedava olarak endeksine ekleyecektir. Sitenizin Google’daki durumunu öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp adresinizi yazmanız yeterli olacaktır: https://www.google.com/webmasters/tools/sitestatus Eğer ciddi olarak sitenizin Google tarafindan ne zaman ve nasıl endekslendiğini bilmek istiyorsanız, ilk olarak Google Webmaster Tools’da siteniz için bir hesap yaratın, ve XML formatında site haritanızı yükleyin: http://www.google.com/webmasters/start/ Bu sistem size siteniz hakkında çok değerli bilgiler verecektir. Kanımızca, sitenizi milyonlarca arama motoruna kayıt etmek için para harcamak yerine, en önemli birkaç arama motoruna bedava ekletip, daha sonra sitenizin trafiğini detaylı bir şekilde incelemeniz çok daha faydalı olacaktır.
 3. PageRank Yükselticiler - Son konumuz birçok yerde görebileceğiniz, ve sitenize eklerseniz sitenizin Google’daki pozisyonunu arttıracağı iddia edilen kod, program, toplist vs gibi şeyler. İlk olarak söyleyelim ki, Google resmi açıklamalarında site sahiplerine bu çeşit şeylerden açıkça uzak durmalarını söylemiştir. Iddialara gore, bazi sirketlerin verdikleri kodlari sitenize koyarsanız, siteniz ücretsiz bir şekilde arama motorularında yükselecek…Bazı diğer sitelerde de bazı Toplistlere üye olup sitenize verdikleri kodu koyarsanız, sitenizin yükseleceği vaadediliyor. Eğer Google’da daha üst sıralarda çıkmanın 3 temel direğinden birinin, sitenize başka sitelerden verilen link sayısının, ve link kalitesinin (çok önemli!) olduğunu düsünürsek (lütfen Arama Motoru Optimizasyonu’nun 3 Temel Direği isimli yazıyı okuyun), sizin kendi sitenizden başka bir siteye link vermenizi sağlayan bir kodu sitenize yerleştirmenin kime yardımı olacağını anlamak çok kolay olur. Kısaca, bu tip kodları kesinlikle sitenize eklemeyin. Başka siteler size link versin, siz onlara sadece yükselmek icin link vermeyin. Sitenizin konusu ile alakalı olan, ve orijinal, faydalı içeriği olan sitelere link verin, onlar da sizin sitenizi beğenip size link versinler. Google, her sitenin link profilini analiz eder. Kim kime nasil link veriyor cok iyi bilir. Bu yuzden, sadece sitenizin konusu ile alakalı olan, güvenilir sitelerle link değişimi yapın, bilinmeyen ve konunuzdan uzak olan sitelere link vermek ya da link değişimi yapmaktan kaçının.

Bir sonraki yazıda, Google PageRank’in tam olarak ne olduğunu, ve sitenizin PageRank’ini yükseltmek için yapabileceğiniz bazı şeyleri anlatacağız. Umarım yukarıdaki bilgileri yararlı bulmuşsunuzdur ve arama motoru optimizasyonu konusunda bilginizini geliştirmenize yardımcı olabilmişizdir…

Mayıs 29 2007

META Description

META Description tagı rank elde etmek için etkili olmazlar ama bazı durumlarda arama motorları sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında tanımlamak için bu tagı kullanır. Arama motorları için değil sitenizi ziyeret eden kullanıcılar için olduğunu düşünün.

 • Tanımalamanızın sitenizin içeriğiyle ilgili olduğuna emin olun…
 • Bir yada iki cümlede düzgün dilbilgisi kullanın
 • Tüm kelimelerin yazılışlarının doğru olduğuna emin olun.
 • Semboller numaralar ve özel karakterler kullanmaktan kaçının.
 • Description Ana anahtar sözcüğünüzü içermelidir.
 • Aynı cümlede yada listede anahtar kelimelerinizi tekrar etmeyin.
 • Boşluklarla beraber 160 karakterin üzerine çıkmayın

META Description Tagı Title elementinden hemen sonra bulunmalı.

Aralık 13 2006

Flash ve Arama Motoru Optimizasyonu

Etiket :

Yakın zamanlarda, Flash’ın artık arama motoru endekslemelerine izin verdiği şeklinde büyük bir söylenti var.Açıkcası biz bu düzeltmelerin meyvelerini henüz göremedik. Biz hala herhangi bir web sitesinin sadece Flash kullanılarak tasarlanmasını, sitenin arama motorlarında pazarlanabilmesi ve bulunabilmesi için çok zararlı olduğunu düşünüyoruz.

Eğer illa da Flash ağırlıklı bir websiteniz olsun diyorsanız size aşağıdakileri yapmanızı tavsiye ederiz:

 1. Web sitenizin ana şablon tasarımını HTML ile yapın ve Flash dosyalarını bu HTML içine yerleştirin. Websitenizdeki anasayfasında en azından en önemli anahtar kelimelerinizi içeren HTML kodları ekleyin.
 2. Sitenizi Flash ve HTML ile beraber yeniden tasarlayın. Mesela HTML sayfasındaki içeriğin ortasına Resim koyabildiğiniz gibi Flash’ta koyabilirsiniz.
 3. En önemlisi ya sitenizin navigasyonunu HTML yapın, ya da Flash navigasyonunuza destek olacak bir html navigasyonunu sitenizin footer bölümüne ekleyin.