Aralık 13 2006

Flash ve Arama Motoru Optimizasyonu

Etiket :

Yakın zamanlarda, Flash’ın artık arama motoru endekslemelerine izin verdiği şeklinde büyük bir söylenti var.Açıkcası biz bu düzeltmelerin meyvelerini henüz göremedik. Biz hala herhangi bir web sitesinin sadece Flash kullanılarak tasarlanmasını, sitenin arama motorlarında pazarlanabilmesi ve bulunabilmesi için çok zararlı olduğunu düşünüyoruz.

Eğer illa da Flash ağırlıklı bir websiteniz olsun diyorsanız size aşağıdakileri yapmanızı tavsiye ederiz:

  1. Web sitenizin ana şablon tasarımını HTML ile yapın ve Flash dosyalarını bu HTML içine yerleştirin. Websitenizdeki anasayfasında en azından en önemli anahtar kelimelerinizi içeren HTML kodları ekleyin.
  2. Sitenizi Flash ve HTML ile beraber yeniden tasarlayın. Mesela HTML sayfasındaki içeriğin ortasına Resim koyabildiğiniz gibi Flash’ta koyabilirsiniz.
  3. En önemlisi ya sitenizin navigasyonunu HTML yapın, ya da Flash navigasyonunuza destek olacak bir html navigasyonunu sitenizin footer bölümüne ekleyin.

Aralık 13 2006

Site Haritaları (Sitemaps)

Site haritaları arama motorlarının sitenizdeki sayfaların tümüne kolayca erişebilmesi için önemli bir rol oynar. Site haritasının linkini kolay erişim sağlamak için sitenizdeki her sayfanın alt kısmına koyun.

Sadece basit bir site haritanızın olması bile size yardımcı olacaktır. Fakat site haritanızı nasıl derleyeceğiniz arama motorlarının sizi en iyi nasıl listeleyeceği konusunda önemli bir etkendir. Örneğin 20 sayfalık bir web siteniz var ise, site haritanızda, her sayfanın ismi ve beraberinde her sayfa’nın içeriği hakkında küçük bir açıklama oluşturmanızı tavsiye ederiz.
Böylece, siteniz sadece bir site haritasından daha fazlasına sahip olmuş olacak; kuvvetli Page Rank elde edebilen ve her sayfanızın sıralamalarda kalması için destek sağlayan bir içerik tablonuz olacak.

Kasım 03 2006

Web Sitesinin Yapısı

Sitenin yapısını düz tutmak iyi olacaktır. Sayfaları ana dizine mümkün olduğunca yakın yerleştirmek örümceklerin tüm sayfalara erişimini kolaylaştırır. Bazı arama motorları en fazla 3 alt klasöre kadar içerik alır geri kalanını görmezlikten gelir. Bunu engellemek için sayfaların birbirlerine iyi bir şekilde bağlanmasına dikkat edilmelidir.

örn:
www.site.com/icerik.html (1. seviyede çok daha iyi olacaktır.)
www.site.com/html /icerik.html (2. seviyede sorun olmayacaktır.)
www.site.com/html /pazarlama/icerik.html(3. seviye en alt klasör olmalıdır.)

Sitenin dışına verilen farklı domainlere ait bağlantıların da fazla olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde site toplist sitesi gibi algılanabilir.

Diğer sitelerin verdiği linkler popüler olma açısından önem taşır fakat bu linkler, link veren sitelerin içerikleri ve kalitesi ile doğru orantılıdır. İçerik bakımından aynı olması, PageRank özelliği ve link veren sitenin sahip olduğu harici link sayısı site için olumlu birer etken olur.

Site içinde her sayfada kullanılan sabit bir menu bar bulunuyorsa menu yü sayfa kodundan sonra yerleştirilmenizde büyük fayda vardır. Çünkü arama motorları sayfa kodlarında baştaki kelimelere önem verirler.

Site içinde font boyu belirtmişseniz varsayılan değeri olarak 1 kullanmanız sakıncalıdır. Arama motorları bunu spam olarak algılayabilirler. Metin içindeki birkaç yerde kullanmanız buna neden olmaz.

Sitenizde site haritasının olması büyük bir avantajdır. Bu haritada yer alan sayfaların tümüne link verildiği düşünülürse siteye giren arama motorlarının tüm sayfalarınıza erişimi kolaylaşacaktır. Harita sayfasında metin bulunması (sitenin genel amacı gibi olabilir.) arama motorları sadece linklerden oluşan sayfaları sevmediği için yararlı olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu sonucunda oluşacak trafiğe web sitenizin alt yapısının müsait olması gerekir.
Bir web sitenin arama motorları açısından optimize edilebilmesi için web sitesinin sorunsuz erişilebilir ve web sitesinde bulunan kodların doğru çalışır olması gerekir.