Kasım 15 2006

MSN Optimizasyonu

Etiket :

Her ne kadar arama motorlarında Google hakimiyet kurmuş olsada MSN arama motorunun da yeri küçümsenemez. MSN search arama motoru kullanıcıları arasında hızla popülarite kazanıyor. Arama motorlarında 1. sırada Google, 2. sırada Yahoo ve 3. sırada MSN yer alıyor. MSN in arama motorunun algoritması da Google ve Yahoo nun algoritmalarıyla bir çok benzerlik gösterir. Fakat hala önemli farklılık meydana getiren bazı inceliklerde içerir. Herkesinde bildiği gibi yeni MSN arama motoru beta formatındadır.

MSN search te en iyi rankı nasıl elde edeceğiniz günlük temel sorulardandır. MSN search için de düzenli ve temiz kodlama şarttır. Tüm taglarınızın kapanmış oluşuna dikkat edin. Spiderlar iyi yazılmış kodları tercih ederler. Proglanmamış yada düşük kalitede kodlanmış sitelere sahip kişiler mutlaka problem yaşayacaklardır. Eğer bir web siteniz varsa ve zengin kodlarla yazılmışsa, MSN search arama sonuçlarında sitenizin rankı daha yüksek olur. Yahoo gibi MSN search te META taglara önem verir. Microsoft sayfalarınızda sadece iyi formatlanmış HTML kodları kullanmanızı önerir. Eğer siteniz kırık linkler içeriyorsa MSNBot sitenizin içeriğine erişemeyebilir ve tabi kullanıcılar da. MSNBot ve diğer Web crawler ların sitenizi nasıl indekslediğini görmek için robots.txt dosyası ya da META tag kullanın. robots.txt dosyası size crawler ların taranmasına izin verilmeyen dosya ve klasörleri gösterir.

Tazelenmek, bir çok web site tarafından bilinen birşey değildir. Tazelenmek, sade bir anlatımla web sitenizin içeriğini düzenli bir şekilde güncellemeniz olarak açıklayabiliriz. Düzenli yani aylık eğer mümkünse haftalık güncellemelerdir. Sitenizi sık sık tazeleyin.

Anahtar Kelime (Keywords), MSN search te tam başarı sağlamak için anahtar kelimelerinizi seçerken çok dikkatli olmalısınız. Örneğin video oyuncularını hedefleyen bir forumunuz var seçmeniz gereken anahtar kelime “video oyun forum” gibi kelimeler olabilir. Title(başlık) kısmına anahtar kelimelerinizi ekleyin. Başlıklarda kullandığınız anahtar kelimeler çok büyük önem taşır. Bu sadece sitenizin rankını arama motorlarında daha iyiye götürmekle kalmaz ayrıca site kimliğinizide gösterir.

Backlinkler, Google ve Yahoo gibi MSN de Backlinklere öncelik verir. Basit olarak açıklarsak backlinkler bir siteden bir başka siteye götüren linklerdir. Bu linkler olmazsa websiteniz farkedilmez. Bu linkleri nasıl toplarsınız? Backlinkler birçok kaynaktan gelebilirler. Mesela Makaleler, Dizinler Forumlar link değişimi yaptığınız sitenize uyumlu siteler.

Anchor Text, web sitede link içinde görünen yazıdır. Yapılmış bir sitede, anchor text genellikle sizi konu ve başlıkların bağlı olduğu sayfaya götürür için. Arama motorları anchor textlere büyük önem verir.

MSNBot için birkaç öneri;

  • Açıklama META tag kısmına web site açıklaması ekleyin. Eğer içeriğinizi değiştirirseniz açıklamalarınızı da güncelleyin.
  • Açıklamalar MSN için büyük önem taşır. Tüm sayfalar için en uygun boyut 150 KB.tır.
  • Site haritası ekleyin, bu MSNbotun tüm sayfalarınıza daha kolay erişmesini sağlar.
  • Her sayfa için bir başlık seçin.
  • Sayfalarınızı anahtar kelime yoğunluğunu artırmak için yersiz kelimelerle doldurmayın.
  • robots.txt dosyası yada META tagları kullanın.
  • Gizli metinler ya da linkler kullanmayın. MSN bunu spam olarak algılayabilir ve içeriğinden silmesine neden olabilir.
  • MSN in fazla içeriğe ve anahtar kelime duyarlı bir arama motoru olduğunu unutmayın.
  • Flashlar, çerçeveler, JavaScript navigation, HTML image maps, Dinamik sayfalar kullanmamalısınız.