Haziran 13 2008

Türkiye’de ki En Popüler 3 Arama Motoru Optimizasyonu Sorunu

Etiket : ,

Bu yazıda Türkiye’de arama motoru optimizasyonu ile ilgili çok dikkat edilmesi gereken 3 konuyu ele alıyorum. Bu teknikler bir hayli yayılmış durumda ve ancak doğru bilgilerin birçok kaynak tarafından açıklanması ile durdululabilir.

  1. Google Kontörü - Google şirketi, Adwords diye isimlendirilen reklam sistemi icin “kontör paketi” satmaz. Kontör kelimesine alışmış milletimiz tabii ki kolayca bunun varlığına inanabilir. Google kontorü esas olarak, Google’in kendi bünyesinde Adwords vasıtası ile sattığı reklam fiyatlarına kendi kar marjlarını ekleyip başkalarına satılan bir üründür. Bu şekilde hizmet veren sirketlerle calismadan once kendinizi bilgilendirmenizi umuyoruz. Şunu da eklemek gerekir ki, arama motoru optimizasyonu, Google’daki bedava (organik) sonuçlarda yükselmek için yapılır ve sağ taraftaki paralı reklamlarla hiçbir ilgisi yoktur. Buna rağmen para ile Google daki reklamlarda yer almak istiyorsanız, Google Kontorü satın almak yerine, Adwords.google.com sitesinden üye olup, kendi reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Ya da, bu iş için her ay sabit bir ücret isteyen bir şirket ile calışmanız daha verimli olabilir. Harcamanız üzerinden bir yüzde isteyen şirketlerden de uzak durun, cünkü onlar sizin ne kadar paranızı harcarlarsa, o kadar para kazanacakları için aldatılma riskiniz o kadar yüksek olur.
  2. Arama Motorlarına Kayıt - Türkiye’de birçok sayıda site, arama motorlarına kayıt hizmeti vermektedir. Örneğin, Türkiye’nin en büyük e-ticaret ve sunucu barındırma sitesi, sitenizi tam milyonlarca arama motoruna küçük bir ucret karşılığında kayıt ettiğini söylüyor. Hatta diyor ki, eğer bu işi kendi başınıza yapmaya kalkarsanız tanesi 2 dakikadan 1.600 gün alır! İlk olarak, bu listenin içinde Afrika’dan tutunda Çin’e kadar gereksiz yüzlerce site var ki, zaten Türkçe olduğunu farzettiğim siteniz için uygun olması mümkün değil. Ama esas konu, Türkiye’de ki arama motoru trafiğinin 95%‘a yakın bir miktarının direkt Google’dan gelmesidir. Yani, sadece Google’da sitenizin endekslenmiş olması, bunların hepsinden çok daha yararlı olacaktır. Bununla da kalmadı, prensip olarak Google’a kayıt olmanıza gerek yoktur. Google sizin sitenizi otomatik olarak başka sitelerdeki linkleri izleyerek bulacaktır ve bedava olarak endeksine ekleyecektir. Sitenizin Google’daki durumunu öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp adresinizi yazmanız yeterli olacaktır: https://www.google.com/webmasters/tools/sitestatus Eğer ciddi olarak sitenizin Google tarafindan ne zaman ve nasıl endekslendiğini bilmek istiyorsanız, ilk olarak Google Webmaster Tools’da siteniz için bir hesap yaratın, ve XML formatında site haritanızı yükleyin: http://www.google.com/webmasters/start/ Bu sistem size siteniz hakkında çok değerli bilgiler verecektir. Kanımızca, sitenizi milyonlarca arama motoruna kayıt etmek için para harcamak yerine, en önemli birkaç arama motoruna bedava ekletip, daha sonra sitenizin trafiğini detaylı bir şekilde incelemeniz çok daha faydalı olacaktır.
  3. PageRank Yükselticiler - Son konumuz birçok yerde görebileceğiniz, ve sitenize eklerseniz sitenizin Google’daki pozisyonunu arttıracağı iddia edilen kod, program, toplist vs gibi şeyler. İlk olarak söyleyelim ki, Google resmi açıklamalarında site sahiplerine bu çeşit şeylerden açıkça uzak durmalarını söylemiştir. Iddialara gore, bazi sirketlerin verdikleri kodlari sitenize koyarsanız, siteniz ücretsiz bir şekilde arama motorularında yükselecek…Bazı diğer sitelerde de bazı Toplistlere üye olup sitenize verdikleri kodu koyarsanız, sitenizin yükseleceği vaadediliyor. Eğer Google’da daha üst sıralarda çıkmanın 3 temel direğinden birinin, sitenize başka sitelerden verilen link sayısının, ve link kalitesinin (çok önemli!) olduğunu düsünürsek (lütfen Arama Motoru Optimizasyonu’nun 3 Temel Direği isimli yazıyı okuyun), sizin kendi sitenizden başka bir siteye link vermenizi sağlayan bir kodu sitenize yerleştirmenin kime yardımı olacağını anlamak çok kolay olur. Kısaca, bu tip kodları kesinlikle sitenize eklemeyin. Başka siteler size link versin, siz onlara sadece yükselmek icin link vermeyin. Sitenizin konusu ile alakalı olan, ve orijinal, faydalı içeriği olan sitelere link verin, onlar da sizin sitenizi beğenip size link versinler. Google, her sitenin link profilini analiz eder. Kim kime nasil link veriyor cok iyi bilir. Bu yuzden, sadece sitenizin konusu ile alakalı olan, güvenilir sitelerle link değişimi yapın, bilinmeyen ve konunuzdan uzak olan sitelere link vermek ya da link değişimi yapmaktan kaçının.

Bir sonraki yazıda, Google PageRank’in tam olarak ne olduğunu, ve sitenizin PageRank’ini yükseltmek için yapabileceğiniz bazı şeyleri anlatacağız. Umarım yukarıdaki bilgileri yararlı bulmuşsunuzdur ve arama motoru optimizasyonu konusunda bilginizini geliştirmenize yardımcı olabilmişizdir…

Kasım 14 2006

Web Dizinleri

Pek çok Arama Motoru aramalarınızda yardımcı olmak için geniş arama katalogları oluşturdu. Yahoo Directory, Google Directory, Open Directory Project (dmoz) bazı web dizinlerdir. Aslında konular bellidir. Dizinler en önemli web siteleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Eğer webde aradığınız konu ya da alt konu belli ise Arama Motorunda aramadan önce Dizinlerde aramanızı tavsiye ederiz. Bu dizinlerdeki konulara örnek olarak Bilim, Sağlık, Eğlence, Haber, Sanat olabilir. Tam olarak ne aradığınızı biliyorsanız ve konular içinde de hemen bulabileceğinizi düşünüyorsanız aramaya başlamak için dizinler iyi bir tercih olacaktır.