Kasım 03 2006

Arama Sonuçlarında Yerinizi Üst Sıralara Taşımak

Arama motorları arama sonuçlarını sıralamak için ileri düzeyde algoritmalar kullanır. Arama Motorlarının listelerinde üst sıralarda kalmanın garantisi yoktur. Fakat sıralamada sitenizi üst sıralarda tutmak için 1-2 etken vardır. Bunlar on page ve off page faktörlerdir.

On Page faktör sayfada yapılacak olan optimizasyon işlemi ile kendi elimizde olan faktördür.
Off Page faktör sayfanın haricinde, kendi elimizde olmayan faktördür. Sayfaya başka sitelerden verilen linklere bağlıdır. PageRank faktörüdür.

Arama Motorları için Sitenizde anasayfadaki metinlerin ilk birkaç satırı önem taşır. Bu yüzden bu satırların anlamlı olması yararınıza olacaktır. Siteniz için arama motorlarına yaptığınız kaydın indekslenmesi ve arama sonuçlarında bulunması için iyi optimize etmiş olmanız gerekir. Arama Motorları Web haritasını çıkartıp veritabanlarını oluşturmak için spider ya da bot olarak bilinen otomatik yazılımlar kullanırlar. Bu yazılımlar başvuran sitenin tümünün gezilmesine ve indekslenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla indekslenmesi için sitenizin bir de içeriğinin olması şarttır. Ayrıca sitenizin serverının bulunduğu ana klasöre robots.txt dosyası koymanız örümceklere yardımcı olacaktır.

Robot.txt arama motorlarinin sizin sitenizde girmelerini istediğiniz sayfalari degil, girmelerini istemediginiz sayfalari yazmanız için kullanılır. Sayfalariniz henüz hazır olmayabilir, hazır olmayan sayfaların arama motorlarında indexlenmesini istemiyorsanız, Bir üyelik bölümünüz veya yönetici bölümünüz bulunuyorsa ve aramalarda bu sayfalarin ortaya çıkmasını istemiyorsanız bu sayfaları robot.txt dosyasında saklayabilirsiniz. Böylelikle spam amaçlı e-postaları toplayan bir robottan korunmuş olursunuz ve istemediğiniz sayfalarda görüntülenmez.

Sitenin tasarımından ve programlanmasından önce nasıl optimize edilmesi gerektiğinizi düşünülmelisiniz.

Sıralamadaki yerinizi yükseltmek için;

  • Sitenin Yapısı
  • Sitenin Tasarımı
  • Anahtar Kelime Seçimi
  • Başvuru ve Kayıt işlemleri önemlidir.

Sitenizin iyi sayfa sıralamalarına ulaşması aylar alabilir. Aceleye getirmeniz ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Ancak ilerleme evresini takip etmeniz önemlidir. Sıralamanızı görmek için anahtar kelimelerinizle aramalar yapın. Sonuçlar dalgalanmalar gösterebilir. Günlük hatta saatlik değişiklikler bile görebilirsiniz. Küçük değişiklikler önemli değildir ama eğer sitenizin sıralamada gerileme gösterdiğinizi farkedersiniz önlem alın. Sitenizin ziyaretçileri arttıkça satış artışıda olmalıdır. Eğer olmuyorsa sitenizin içeriğini ve kullanım kolaylığını yeniden gözden geçirmelisiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu süreklilik gerektiren bir iştir. Sitenizin optimizasyonunu bir SEO şirketine vermek maliyetli bir seçim olabilir. Fiyatlar sitenize ve sunulan hizmetlere göre değişir, yinede size pahalı gelebilir fakat sunduğu avantajlarla bunu karlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz. Herhangi bir şirketle görüşmeden önce iyi araştırmalısınız.

Size gerçekçi gelmeyen beklentileri olan şirketlere dikkat etmelisiniz. Size sıralamalarda uzun süre en üst sıralarda olacağınızı ve hızlı sonuçlar vaat eden bir şirketse kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü büyük olasılıkla aldatıcı yöntemler kullanıyor olabilir. Bu da sizin sıralamadaki yerinize zarar verir.

Yorum yapın

Yorum eklemek için login olmanız gereklidir.