Kasım 13 2006

Google Optimizasyonu

Google, en çok kullanılan arama motoru olmasının yanında aynı zamanda en çok ziyaret ve sayfa gösterimine sahip bir web sitedir. Son zamanlarda Amerika’daki insanların kullandıkları arama motorları arasında Google % 50 hakimiyet sağlamaktadır. (Google, AOL, Earthlink, Go, Netscape ve diğerleri). Google’ın arama sonuçları satın alınamaz ve manipüle edilemez. Yapılabilecek en iyi şey bir arama motoru optimizasyonu şirketi ile birlikte uzun vadeli optimize çalışmaları sürdürmektir.

Google arama sonuçlarını gösteren sayfanın sağ tarafında 10 taneye kadar AdWords ilanlar gösterir. Bu ilanların maliyeti tıklama başına hesaplanır. Sizin tanıtım alanınız tıklandığında ödeyeceğiniz ücreti belirlersiniz. Sizinle aynı kelimeleri seçerek tanıtım alanı belirlemiş başka siteler varsa o zaman tıklama başına en çok ücreti teklif etmiş olan site en üstte görüntülenir. Sizin siteniz o sitenin altında görüntülenir.

Sözü edilmişken Overture sisteminden de bahsedelim. Overture de aynı Google AdWords sisteminde olduğu gibi anahtar kelimelerinizi seçersiniz. Yalnız burada bir tanıtım alanı bulunmaz ve tıklama başına teklif ettiğiniz ücrete göre arama sonuçlarında üst sıra elde edebilirsiniz.

Google, siteleri belirli kriterlerine göre ayırıyor ve kullanıcıların önüne kalitelerine göre sıralanmış şekilde sunuyor ve bu sıralamaların hangi ölçütlere göre yapıldığını tam olarak açıklamıyor. Amacı hileleri engellemek, her sitenin hak ettiği değeri alması ve kullanıcının önüne istediği sonucu en iyi şekilde sunmak. Kısaca daha iyi hizmet, daha nitelikli internet ve webmasterları daha iyi siteler yapmaya teşvik etmek.

Google tüm çalışma mantığını açıklasaydı, herkes kendi hedefleri doğrultusunda istediği anahtar kelime de istediği sonucu verebilirdi. Hileye başvuran insanlar, maddi kazanç sağlamak için arama yapan kullanıcılara farklı sonuçlar gösterebilirdi. Google’ın siteleri değerlendirme stratejisi kullanıcıları yanıltmamak, kaliteli ve özgün bir internet için saklanıyor.

Ancak Google, webmasterları teşvik etmek için belirli ipuçları ve gerekli kriterleri açıklıyor. Birkaç yıl öncesine kadar arama motorlarından fayda sağlamak domain ismi, meta tag, keywordlar, title description gibi basit işlemler yeterli iken, şuan büyük yaptırımlar, uzun vadeli işlemler ve gerçekten kaliteli siteler yapmaktan geçiyor.

Sitenizi Google’a sunmak için en iyi yollardan birisi backlinklerinizdir (backlink: başka bir deyişle diğer sitelerin sizin sitenize link vermesi olarak açıklanabilir). Zaten eğer bir siteye bir çok web sayfası link verip kullanıcılarına tavsiye ediyorsa, ya o site çok kalitelidir ya da ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir hizmet sunmaktadır. İşte bu yüzden Arama motorlarının da dikkatini çekiyor.

Herşeyden önce Google link verileri tarafından çalışır. Google Toolbar sayfaların link popülaritesine göre logaritmik sonuçlar verir ve sayfanın değerini 0 ile 10 arasında rakamlarla belirtir. Sayfanın değerini belirtmek için verdiği bu değere PageRank denir. PageRank Türkçe de tam karşılığı olmayan bir Google terimidir. Genelde site tasarımcıları tarafından da PageRank(Link Popülerliği Puanı) olarak kullanılır. PageRank algoritması Googgle’ın arama teknolojisinin özüdür. Google’ın önemli olarak nitelendireceği sayfalara daha hızlı bakmasına yardımcı olur. Google uzun süre boyunca PageRankı arama sonuçları için önemli bir kriter olarak almıştır. Google diğer arama motorları gibi bir sayfanın değerini ölçmek için sadece link popülerliğine bakmaz. Bunun yanında link veren sayfaların da PageRank(PR) değerini hesaba katar.

Google, kullanıcılar için çalışıyor, dolayısı ile kullanıcıların hoşuna gitmeyecek uygulamalar Google’ın da hoşuna gitmeyecektir. Bu mantık sizi daha kaliteli siteler yapmaya teşvik edecektir. Hayatın her alanında olduğu gibi internette de kaliteli ürün er geç hak ettiği değeri görecektir.

Yorum yapın

Yorum eklemek için login olmanız gereklidir.