Hakkında

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO-Search Engine Optimization) hakkında çok az Türkçe kaynak bulunuyor. Bulunan kaynaklarda çok kısıtlı bilgi veriyor. Arama Motoru Optimizasyonu nedir? Arama Motoru Optimizasyonu için Web Sayfanızın yapısı ve tasarımı nasıl olmalıdır? Anahtar kelime seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu sorular ve merak ettiğiniz diğer konular hakkında istifade edebileceğinizi düşündüğümüz derlenmiş bilgiler sunuyoruz.

Bu siteyi Buzul Teknoloji şirketinin ortakları ve çalışanları kurmuştur. Buna ek olarak Synergy İstanbul, Mana Digital ve Aslı Gücü başta olmak üzere, sektörden birçok kişi ve şirket düzenli olarak hem fikir hem içerik sağlamaktadır.

Buzul Teknoloji, 1999 yılından beri Amerika ve Avrupa’da bulunan 300′den fazla müşteriye arama motoru optimizasyonu hizmeti vermektedir ve bu konuda uzmanlaşmış bir şirkettir. Türkiye’de uzun yıllardır arama motoru optimizasyonu’nun tanınmasına ve neden çok önemli bir pazarlama etkeni olduğunun anlatılmasına yardımcı olmak için gayret göstermektedir.
İnternet inanılmaz bir hızla büyüyor ve tüketicilerin alışkanlıkları da aynı hızla değişiyor. Bununla beraber, internet sitelerinin yaklaşık %80‘ine ziyetçiler arama motorlarını kullanarak ulaşıyor. Bu gerçekleri göz önünde tutarsak, Amerika’daki arama motoru optimizasyonu (SEO) pazarının neden milyar dolarlarla ifade edilen seviyelere geldiğini anlayabiliriz.

2006′da yapılan bir araştırmaya göre, Amerika’da internette faaliyet gösteren küçük ve orta boyda bir şirketin ortalama YILLIK websitesi arama motoru optimizasyonu bütçesi $10,000 civarındadır. Bu miktara web sitesi tasarımı, güncellemeler, barındırma ve internet reklamları gibi kalemler dahil değildir. Eğer sitenize veya şirketinize ciddi anlamda arama motoru optimizasyonu hizmetleri verecek bir şirket arıyorsanız, yukarıdakileri unutmamakta yarar var. Arama motoru optimizasyonu bir kere yapılan ve bırakılan birşey değidir. Süreklilik gerektiren, ve bu yüzden yıllık ücrete tabi olması gereken bir hizmettir.

Ne yazık ki, günümüzde web sitesi hazırlatmak için yüksek seviyede paralar harcayan, ve ayrıca pazarlama bütçelerinde çeşitli reklam formatlarına (TV, gazete, radyo vb.) büyük rakamlar ayıran şirketler arama motoru optimizasyonu’nun önemini anlamamaktadırlar. Bu yüzden, ortaya çıkan siteler SEO gerçeklerine uygun olmayan sitelerdir.

Bu siteyi kurarken amacımız, yukarıda bahsedilen gerçekleri Türkiye’deki herkesin gözleri önüne koymaktır. Hem yabancı dil sorunları yüzünden istediğini öğrenemeyen geleceğin SEO profosyönellerine, hem de kendi sitesi için arama motoru optimizasyonu ile ilgili soruları olanları doğru şekilde eğitmektir. Bu doğrultuda profosyonel anlamda arama motoru optimizasyonu hizmetleri almak isteyen, veya bizimle ortak çalışmak isteyen şahıslar ve şirketler bize iletişim sayfasından ulaşabilirler.